Úherčice
Úherčice najdeme jižně od Heřmanova Městce, směrem na Vápenný Podol a Seč (mapa). První zmínka se nachází v kronikách již v roce 1392. Na počátku 20. století tu byly samostatné osady. Z té doby se dochovaly místní názvy: Zdechovice, Úherčice a Obícka. V 50. letech došlo ke sloučení, kdy ves dostala název Úherčice. Později obec spravoval blízký Heřmanův Městec. K osamostatnění došlo roku 1993, bydlí tu okolo sta obyvatel.
Úherčice jsou klidnou oblastí s absencí průmyslu a nádherným výhledem na krajinu Krkonoš, přes Orlické hory až k Jeseníkům. Proto zde přibývají rodinné domy. Příroda vybízí k turistickým vycházkám v každém ročním období. Okolí učaruje malebnou přírodou smíšených lesů v nadmořské výšce 400 m. V obci se nachází šestiboká kaple Panny Marie, která byla vystavěna roku 1898 a následně vysvěcena roku 1899 Panně Marii.
Obec je členem svazku obcí Heřmanoměstecko, v rámci jehož činnosti byla vyznačena cykloturistická trasa č. 4208 procházející obcí.
Správní zařazení
Kraj
Obec s rozšířenou působností
Obec s pověřeným obecním úřadem
Seznam všech správních úřadů s působností pro obec Úherčice naleznete na Portálu veřejné správy České republiky.
Z historie obce
- 1919: V říjnu vznikla samostatná obec Úherčice rozdělením obce Morašice
- 1974: Obec přičleněna k Heřmanovu Městci (zdroj: Historie Sdružení dobrovolných hasičů Heřmanův Městec)
- 1992: Osamostatnění obce dne 1. 1. 1993 rozhodnutím Ministerstva vnitra ČR, které bylo vydáno na základě výsledku místního referenda a návrhu městského úřadu v Heřmanově Městci
- 2003–2005: Výstavba vodovodu
- 2014: Výstavba dětského hřiště, modernizace silnice
- 2015: 1. ročník Úherčického sekáče - soutěže v kosení trávy
- 2016: Oprava autobusové zastávky, úprava kontejneroviště a plochy u obecního úřadu
Další informace z historie náší obce se dozvíte na stránkách: http://www.uhercice-cr.cz/historie.xhtml
Kronika obce: http://www.uhercice-cr.cz/historie.xhtml#kroniky
Pamětihodnosti
Kaple Panny Marie
V Úherčicích byl také zvonek z kapličky Panny Marie zrekvírován, při čemž udála se následující příhoda:
V květnu 1917 přišli do Úherčic dva vojáci, němci, kteří neznali slova česky, aby sňali zvonek. Před kapličkou shromáždil se hlouček lidí, kteří přihlíželi smutně a tiše na práci. Zvonek, který zněl tak jasně, jako málokterý v okolí, při snímání jeho srdce ještě jednou jako by se chtělo rozloučiti se svojí obcí a širým krajem. Když byly vojáci s prací hotovi, odnesli zvonek do kůlny p. starosty V. Tlapáka, kde ho uzamkli a odešli. Večer na to slečna Marie Havlíčková a Anna Hubáčková šly k p. J. Zimovi, aby jim kůlnu otevřel, že zvonek odnesou a schovají a až bude konec války, že ho zavěsí opět na kapličku. P. Jos. Zima po dlouhém přemlouvání s nimi šel, kůlnu p. Tlapáka vypáčil a zmíněné dívky zvonek vzaly a odnesly ho na zahradu p. Frant. Hubáčka č. 11, kde ve velké hromadě kamení ho schovaly. V tomto úkrytu bohužel nebyl dlouho. V. Tlapák druhé dne oznámil na Okres. hejtmanství, že zvonek někdo ukradl. Tam tomu nechtěli věřit, protože takových případů stávalo se víc a nařídili, aby Úherčice buď vydaly zvonek nebo – že musí všichni jsoucí na dovolené aneb propuštěni na delší dobu vojáci, okamžitě nastoupiti. Nařízení to způsobilo v Úherčicích poprask. Všichní vojáci na dovolené žádali, aby vydali zvonek, jen aby oni nemuseli na vojnu. Protože nikdo mimo Jos. Zimy, Václava Tlapáka, Marie Havlíčkové a Anny Hubáčkové o zvonku nevěděl, po dlouhém schánění p. V. Tlapák jim o zvonku pověděl, protože byl sám mezi těmi, kteří by museli ihned odejíti na vojnu. Zvonek ze svého úkrytu vytáhli a s ním se rozloučili. Do Chrudimě ho odvezl p. Fr. Hubáček, kterého doprovázel Frant. Paulus. Tak dopadla snaha některých, aby zvonek uschován byl do konce války.
Kaple byla v roce 1919 oceněna na 1000 Kč. V červnu tohoto roku byl objednán nový zvonek na místo ve válce rekvírovaného u fírmy Frant. Pujman v Novém Ransku u Chotěboře za 640 Kč.
Na proti účet provedena mezi občany sbírka mosazi jichž sebráno asi 5 kg. Mosaz byla poslána drahou fírmě. Kromě toho provedena sbírka peněžní která vynesla 260 Kč, (v Úherčicích 153 Kč, ve Zdechovicích 107 Kč), zbytek Kč 380 uhrazen z obecní pokladny. Zvonek byl vysvěcen Panně Marii dne 6. září 1920 a téhož dne zavěšen a poprvé s ním vyzváněno.
Na podzim byla opravena kaplička nákladem Kč 1.800. Musely být vyměněny sloupky ve vížce které byly úplně schnilé a vížka byla pobita novým plechem.
Roku 1898 byla zde postavena obecním nákladem K. 1425,50 kaple, která vysvěcena roku 1899 Paně Marii. Je to stavba šestiboká prosté architektury. První zvonek na této kapli zněl nejjasněji v celém okolí, ale byl rakouskými úřady v r. 1917 schozen a odebrán pro válečné účely. Roku 1920 byl nahražen zvonkem jiným. První zvonek dodala firma Rudolf Perner v Budějovicích, vážil 38 kg a stál 74,24 zl. (148,48 K.) Druhý zvonek dodala firma Jan Půjman v Novém Ralsku, stál 640 K.
Nový zvon
KZ kapličky byl vyjmut rozbitý železný zvon. Prozatím bude umístěn u Výborných čp. 25. Má dojít k jednání s rodinou zvonařů Dietrichových z Brodka u Přerova.
Nová kronika, kapitola „Rok 1994“, oddíl „Nový starosta“, odstavec „Nový zvon“, str. 130:
"Máme v obci nový zvon, krásný. Ale byl bohužel přivezen nedokončený a nedá se proto zavěsit. Tato chyba z neznalosti bude muset být OÚ napravena. Zvon je prozatím umístěna na OÚ."
Rekonstrukce střechy v roce 2008
V roce 2008 byla zahájena oprava kapličky.