Úherčický sekáč 2019

10. srpna 2019 se uskutečnil jubilejní 5. ročník soutěže v  kosení louky  Úherčický sekáč. Letos poprvé s mezinárodní účastí. V deštivém počasí, které nepřálo fanouškům, zato však sekáčům, se sjela velmi slušná konkurence sekáčů.

 

Vítězství si do slovenské Prievidzi odvezl Marek Hedvigy, který svůj jednoarový dílec (10 x 10 metrů) pokosil za neuvěřitelné 3 minuty a 50 vteřin.

 

„Dnešní soutěž jsem bral jako přípravu na nadcházejí Mistrovství Evropy, které se koná za 14 dní v Rakousku. Přivezl jsem si svoji speciální soutěžní kosu, kterou jsem před závody hodinu naklepával a pak samozřejmě nabrousil“, řekl s úsměvem mladík.

Hned za ním ovšem se ztrátou skoro půl minuty skončil dvojnásobný vítěz soutěže František Šmolík z Plzně. Třetí skončil jeden z nejstarších účastníků Jaromír Tupý z Písku.

 

Diváci si v Úherčicích pochvalovali krásné kroje, ve kterých většina sekáčů nastoupila.

Odvážlivci si mohli vyzkoušet kosení, naučit se kosu naklepat, nebo si v rámci doprovodného programu s historickými řemesly vyrazit pamětní minci.

V hodnocení sekáčů se kromě docíleného času posuzovala i kvalita pokosu.

A nutno podotknout, že tak po anglicku nedokáže zastřihnout trávník ani kdejaká domácí benzinová sekačka. A navíc zadarmo, rychleji a bez rámusu, jen za příjemného šelestu ostří kosy.

V pravidlech soutěže nechyběla zajímavá doložka: Při shodě času se stává vítězem starší sekáč.

 

Zdroj: https://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/sekaci-soutezili-v-uhercicich-dest-jim-pral-20190812.html

 

Image

Image

Fotogalerie: https://1drv.ms/u/s!As7SXjEJHY1jgep_8ixV0mFaDWT6jA?e=EnZhc3