S čím Vám můžeme pomoci?
S čím Vám můžeme pomoci?
Výši poplatku za služby spojené s odpadem stanovuje aktuálně platná Obecně závazná vyhláška obce Úherčice o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství, v platném znění.
Cena od 1.1.2025:
800,- Kč/rok trvale přihlášená osoba a za nemovitost bez trvale přihlášených osob
400,- Kč/rok trvale přihlášené dítě do 6ti let a trvale přihlášená osoba od 75ti let
Termín svozu v roce 2025:
Obec zajišťuje provoz sběrných kontejnerů na sklo, plasty , papír, kov, textil a jedlé oleje a tuky. Kontejnery jsou umístěny na spodní cestě od zastávky do úherčické části obce pod břízami poblíž cykloturistické mapy, na návsi u rybníka a u kapličky.
Sběrná nádoba na nepotřebné baterie (ne auto-moto), drobný elektronický odpad a nádoba na zářivky, výbojky a LED světla do 40 cm se nachází v budově obecního úřadu na chodbě v přízemí za hlavními dveřmi.
Základní pravidla pro třídění jsou popsána přímo na kontejnerech, podrobná pravidla naleznete níže na této stránce nebo na webu Jak třídit.
_______________________________________________________________________________________________________
Nádoby na BIO odpad jsou na návsi u kapličky a u rybníka.
Kontejner na BIO odpad se nachází u nového obecního úřadu č. p. 57. Vyváži se dle potřeby.
_______________________________________________________________________________________________________
Obecní úřad nabízí chalupářům v obci ke koupi pytle na odpadky. Jeden šedesátilitrový pytel stojí 12,- Kč.
_______________________________________________________________________________________________________
Termíny odvozu pro rok 2025:
Nebezpečný odpad je nutné předat přímo do rukou pracovníků svozu.
_______________________________________________________________________________________________________
Do modrého kontejneru patří časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky, nebo knihy. Obálky s fóliovými okénky sem můžeme také vhazovat. Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami nebo obaly od vajec a ruličky od toaletního papíru. Bublinkové obálky vhazujeme pouze bez plastového vnitřku!
Do modrého kontejneru nepatří celé svazky knih (vhazovat pouze bez pevné vazby, ve větším počtu patří do sběrného dvora), uhlový (kopírovací papír), mastný nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat. To samé platí o termopapíru (některých účtenkách). Pozor, použité dětské pleny opravdu nepatří do kontejneru na papír, ale do nádoby na směsný odpad!
Důležité je nejenom jejich třídění, ale i sešlápnutí či zmačkání před vyhozením.
Do žlutého kontejneru patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET lahve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, nápojoné kartony, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů. Obalový pěnový polystyren sem vhazujeme v menších kusech.
Do žlutého kontejneru nepatří mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky.
Do zeleného kontejneru patří například lahve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů a také tabulové sklo z oken a dveří, lahve od nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. Není potřeba je vymývat, stačí pořádně vyprázdnit.
Do zeleného kontejneru nepatří keramika, porcelán, autosklo, zrcadla, drátované sklo, zlacená a pokovená skla, varné a laboratorní sklo či sklokeramika.
Do černého kontejneru patří drobnější kovový odpad, například prázdné plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.
Do černého kontejneru nepatří plechovky od barev a jiných nebezpečných látek, tlakové nádoby se zbytky nebezpečných látek, ani domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení složená z více materiálů.
Do kontejneru patří oděvy, oděvní doplňky, kabelky a tašky, párová obuv, hračky, knížky, bytový textil (povlečení, záclony, potahy, ubrusy, deky), nádobí, dekorace a další předměty, které u Vás nemají využití a mohou posloužit jiným.
Do kontejneru nepatří koberce, matrace, molitan, mokrý, znečištěný a plesnivý textil.
Do popelnice patří jedlé oleje a tuky z domácnosti.
Do popelnice nepatří motorové, hydralické a další oleje.
Do sběrné nádoby patří staré a nefunkční elektrické spotřebiče, baterie a akumulátory (ne auto-moto).
Pro takový odpad obec 2x ročně využivá formu mobilního sběru.
Je to odpad, který se pro svůj objem, nebo hmotnost nevejde do běžných nádob. Konkrétně se tedy jedná o rozbitý nábytek, koberce, linoleum, matrace a další vybavení domácností.
Nebezpečné odpady, nebo obaly jimi znečištěné mají nebezpečné vlastnosti, které mohou ohrozit zdraví lidí a životní prostředí. Proto musí být využity, či odstraněny ve speciálních zařízeních. Rozhodně je neodkládejme do nádob na směsný odpad. Mezi nebezpečné odpady patří barvy, lepidla, rozpouštědla, oleje, pesticidy, léky a domácí chemikálie. Nebezpečnými vlastnostmi jsou: toxicita, karcinogenita, mutagenita, infekčnost, ekotoxicita, výbušnost, hořlavost, uvolňování toxických plynů a další podobné vlastnosti.
Pneumatiky jsou výrobkem, který podléhá zpětnému odběru. Jakmile doslouží, můžete je odevzdat na místě zpětného odběru. Těmi jsou buď pneuservisy, nebo některé sběrné dvory. Pokud tuto službu nevyužijete, tak obec pro tento odpad využívá 2x ročně mobilni svoz.
Informace o místech, kam odložit staré pneumatiky naleznete na /www.mzp.cz/cz/odber_pneu.
Do hnědého kontejneru patří biologicky rozložitelný odpad rostlinného původu pocházející především z údržby zahrad, ale i rostlinné zbytky z kuchyní. Například
Děkujeme, že odpad třídíte.
Svátek má Běla
Zítra má svátek Slavomír
Slunce vychází:7:41
Slunce zapadá:16:35
telefon: 777 171 869
e-mail: info@uhercice.info
Mohlo by Vás zajímat